KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır ?

Kosgeb hibe kredisi nasıl alınır? Başvuru Nasıl Yapılır ?

kosgeb-basvuru-asamalari-yetkili-adi-soyadi
kosgeb-basvuru-ssk-isyeri-sicil-no
kosgeb233
kosgeb-basvuru-asamasi-isletmenin-bulundugu-yer
kosgeb8
kosgeb11
kosgeb12
kosgeb13
kosgeb14
kosgeb15
kosgeb16
kosgeb17
kosgeb18

Kosgeb’den hibe kredisi almayı vede iş kurmayı düşünenler için hibe ve teşvik desteklerinden yararlanmayı düşünenler için yeni bir yazı yazmış bulunmaktayız. Bu yazımızdaki kaynaklar Kosgeb’in sitesinden faydalanılmıştır. En güncel bilgiler için Kosgeb’i tekrar ziyaret etmenizde fayda olucaktır. Yazımıza başlıyoruz.

Kosgepden hibe edinmek öyle sanıldığı kadar basit birşey değildir. Hibe alabilmek için öncelikle kayıt olmanız lazım. Kayıt yapmak için adresten E-KOBi linkine vede da çevrimiçi işlem merkezinden KOSGEB‘e ilk kayıt linkini tıklamanız gerekmektedir.

Kosgep üzerinde kayıt oluşturmak;

Kosgep tarafından hibe kredisi alabilmeniz için yapmanız gereken kayıt işlemi için buraya tıklayın

MESLEK Kuruluşu yada AR-GE/Endüstriyel Uygulama Programına dahil olucak Firmasını Kurmamış bir Girişimci iseniz KOSGEB kaydınız, olduğunuz şehirdeki KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlükleri tarafından yapılması gerekmektedir. Giriş için kullanıcı adınız ve şifreniz kayıt esnasında verilir ve sistemde mevcut olan firma ve kişisel bilgileri doldurduktan sonra alt sağda bulunan kaydet tuşuna basınız.

1) İşletme Adınızın tam unvanını büyük harfler ile yazınız.

kosgeb-basvuru-asamalari-isletme-adi

ÖRN : UNİVERİST BİLİŞİM EĞİTİM DANIŞMANLIK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

kosgeb-basvuru-asamalari-isletme-statusu

2) İşletmenizin Statüsünü seçiniz.

ÖRN : Kollektif

3) Vergi Dairesini seçmeden önce ili seçmeniz gerekmektedir. Sonrasında vergi dairenizi seçebilirsiniz.

vergi dairesi


ÖRN : SAKARYA

4) O ilde bulunan vergi daireleri listede gelecektir. İçlerinden firmanız için doğru olanını seçiniz.

kosgeb-basvuru-asamalari-vergi-numarasi


ÖRN : BAŞKENT

kosgeb-basvuru-vergi-asamasi

5) Vergi numaranızı tuşlayınız. Şahıs firmasıysanız T.C. kimlik numaranızı giriniz.
Vergi numarası 11 karakteri geçemez.
 ÖRN : 1234567890

6)Yetkili Kişi Adı Soyadı kısmına soldaki kısma isim sağdaki kısma soyisim yazmanız lazım. Yetkili kişi firma adına imza atmaya yetkili kişi olmasına dikkat ediniz.

ÖRN : MEHMET ÇAV

7) SSK İşyeri Sicil No yada BAĞ-KUR numaranızı giriniz.
SSK iş yeri numaranızı 21 karakter olarak tuşlayınız. 23 karakter ise son iki haneyi girmemeniz lazım.

ÖRN : 123456789012345678901

8.)Firmanızın kuruluş senesini 4 karakter olarak tuşlayınız.

ÖRN : 2016

9) Firmanızın bulunduğu yeri seçin.

ÖRN :Endüstri Bölgesi

10) Firmanızın ticari sicil numarasını tuşlayınız. Esnafsanız esnaf sicil numaranızı tuşlayınız.

ÖRN : 218374

11.  Bağlı bulunduğunuz meslek kuruluşunu seçiniz.

12.  Faaliyet kodunuzu seçmeniz lazım. Bu yüzdenFaaliyet kodunuzu seçmek için tıklayınız yazan yere tıklıyoruz. Karşımıza iki alttaki NACE Seçimi ekranı gelecektir.

13.   Nace seçim ekranında İşletme türünüzü seçmek gerekiyor. Burada imalatçı isek İmalatçı olarak çalışıyorum değilsek İmalat dışı çalışıyorum seçiyoruz ve daha sonra altta gelen menüden NACE Üst Kodu’nu seçiyoruz.

ÖRNEK: İşletme Türü: İmalat dışı çalışıyorum
Nace Üst Kodu: MADENCİLİK VE TAŞ OCAK

14.  Bu adımdan sonra NACE İkili Kodu menüsü dolmuş olucak ve bir alt kriter daha seçebileceğiz.

ÖRNEK: Nace İkili Kodu: Sinema filmi, video ve televizyon programları

15.  Üstteki ekrandaki işlemleri uyguladıktan sonra Nace İkili Kodu na göre ilgili faaliyetler aşağıda açılacak tabloya gelecektir. İlgili tablodan aşağıdaki şekilde de gözüktüğü faaliyet alanlarınızı seçin ve daha sonra NACE Seçim ekranının sağ alt köşesindeki butonuna tıklayınız. En az 1 ve en fazla 3 tane seçebilirsiniz.

ÖRNEK: NACE Kodu       Açıklama
62.01                Bilgisayar programlama faaliyetleri
62.01                Bilgisayar danışmanlık faaliyetleri
62.09                Diğer bilgi teknolojileri ve bilgisayar hizmet faaliyetleri

16.   Firmanıza ait iletişim bilgilerini girmeniz gerekicektir.
ÖNEMLİ: E-mail adresinizin halihazırda kullandığınız ve mail gönderiminde herhangi bir sorun olmayan bir mail adresi olmasına dikkat edin. Buraya yazacağınız e-mail adresinize KOSGEB ile ilgili online sistemlerde giriş yapabilmeniz için gerekli olan KULLANICI ADI ve ŞİFRE kosgeb tarafından mail olarak iletilecektir.

17.   Yukarıda yazdıklarınıza onay vermeniz lazım. Bunun için İşletme hakkında yukarıda yer alan bilgilerin doğruluğunu beyan ve taahhüt ederim seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

18.  İşlem güvenliği açısından en son adımda kontrol vardır. Bu kısımda çıkan resimdeki rakamları altındaki boşluğa tam olarak girmeniz gerekmektedir.

19.  Tüm bu adımları uyguladıktan sonra butona tıklayıp kayıt işleminizi sonlandırınız. Şayet yukarıdaki bilgilerinizde sisteme uygun olmayan bir giriş yapmışsanız zaten sistem uyarı verecektir. Çıkan bu uyarıları takip ederek nihayetinde kaydet butonuna basabilicektiniz.

20.  DİKKAT: Bilgilerinizi kaydetme işlemi sonrasına sistem size bundan sonra irtibat kuracağınız ve işlemlerinizi yürüteceğiniz İlgili Birimi seçmenizi aşağıdaki şekildeki gibi isteyecektir. Menüden gelen birimler içerisinden size en yakın olanını seçiniz ve butonuna tıklayınız. Bu işlemi tamamlamanıza müteakip karşınıza gelecek ekrandaki KULLANI ADI ve ŞİFRENİZİ NOT EDİNİZ ve KOBİ BEYANNAMESİ işlemlerinizi doldurmaya başlayınız.

KOSGEB BEYANNAMESİ DOLDURMAK

 Kosgeb hibe kredisi almak 2015

Kosgep veritabanı kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra beyanname doldurmak gereklidir, Kosgeb beyannamesinin nasıl doldurulacağı aşağıda anlatılmıştır. – Kosgeb hibe kredisi almak için beyanname doldurmak gereklidir.

KOBİ BEYANNAMESİ NASIL DOLDURULUR ?

KOBİ: 250 Kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya malibilançosundan herhangi biri 40.000.000 TL’yi (Kırk Milyon Türk Lirası’nı) aşmayan ve Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birimdir.

KOBİ Tanımı Yönetmeliği gereği; KOSGEB den desteklerinden yararlanabilmeniz için “KOBİ Beyannamesi”formunu ve eklerini internet ortamında doldurarak çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim etmeniz gerekmektedir.

KOSGEB’e vereceğiniz beyanlardaki bilgilerin yanlış olmasından doğacak tüm hukuki ve mali sorumluluk işletmenize ait olacaktır. Kosgeb hibe kredisi almak.

KOBİ BEYANNAMESİ ni doldurabilmek için öncelikle KOSGEB veritabanına kayıt olmanız gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT: AŞAĞIDAKİ KAYIT ADIMLARINIZI ZAMAN AŞIMI OLMAMASI İÇİN MAKSİMUM 15 DAKİKA İÇİNDE TAMAMLAMANIZ GEREKMEKTEDİR.

 1. https://www.kosgeb.gov.tr adresine giriniz ve “E-KOBİ” tıklayınız. Karşınıza gelen ekranda, kullanıcı adı ve şifrenizi giriniz. Gelen sayfa da  kutucuğa tıklayınız.
 2. Giriş yapmak istediğiniz KOBİ beyannamesinin yılını seçiniz ve butonuna tıklayınız.
 3. Sonraki adımda karşına gelen ekrandan işletmenizle ilgli sorulardan

işletmenize için uygun olan durumları seçiniz ve butonuna tıklayınız.Seçenekler ile ilgili detaylı bilgiler karşınıza çıkan ekranda mevcuttur.Açıklamaları lütfen dikkatlice okuyunuz. Kosgeb hibe kredisi almak 2015

 1. Karşınıza gelen ekrandaki işletme bilgilerini doldururken işletmenize ait KOBİ beyannamesini doldurduğunuz yılı ait mali ve SGK bilgilerinin doğru olması gerekmektedir. Bu bölümü doldururken işletmenize ait evraklar üzerinden doldurmanız faydalı olacaktır. Kosgeb hibe kredisi almak 2015
  ÖNEMLİ: Net Satış Hasılası ve Mali Bilanço Toplamı bölümlerini kuruş ,nokta veya virgül kullanmaksızın doldurunuz.
  Yetkili Personel bölümünü doldurmak için aşağıdaki gibi Yetkili Ekle ye tıklayınız.

Karşınıza gelen ekrandaki bilgileri doldurunuz ve butonuna tıklayınız. Yetkili kişinin T.C.kimlik numarası ve GSM numarasının girilmesi zorunludur.
Yetkili kişi olarak birden fazla kişi ekleyebilirsiniz. & KOSGEB HİBE KREDİSİ ALMAK
Girdiğiniz bilgileri düzeltmek için Yetkili Düzelt silmek içinse Yetkili Sil butonlarını kullanabilirsiniz.

 • Faaliyet Konusu bilgileriniz üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatik olarak gelecektir.
  Faaliyet konunuzun gelen listedekilerden farklı olduğunu düşünüyorsanız, Faaliyet konuzu seçmek için tıklayınbutonuna basınız ve karşınıza gelen ekrandan seçiminizi yapıp butonuna tıklayınız.
 • Adres bilginiz üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatik olarak gelecektir.
  Adres bilgilerinizde değişiklik yapmak, silmek veya yeni adres eklemek istiyorsanız aşağıdaki butonlardan ilgili butona tıklayarak karşınıza gelen ekranlardan işleminizi yapabilirsiniz.
 • Eksik bilginiz var ve sonra devam etmek istiyorsanız sağ alt taraftaki butonuna tıklayarak kaydedip sonra devam edebilirsiniz. Yukarıdaki tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olduğuna eminseniz butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 • Sonraki adımda karşınıza KOBİ Beyannamesi Rapor çıktıları ekranı gelecektir.
  Bu ekran üzerinden daha önceki adımlarda girdiğiniz beyanınızla ilgili çıktıları almanız gerekmektedir. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi İndir butonlarına tıklayınız ve çıktı alınız.
  KOBİ Bilgi Dökümanı ve KOBİ Beyannamesi nin çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim ediniz. Çıktılara ek olarak aşağıdaki belgeler ekinde istenmektedir.
  Ekinde İstenen Belgeler
  1. İmza Beyannamesi/Sirküleri
  2. Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi
  3. Faaliyet Belgesi

KOSGEB BEYANNAMESİ KONTROLÜ

Kosgebe vermiş olduğunuz beyanname kosgebte görevli uzmanlar tarafından kontrol edilecektir.

DESTEKLERE BAŞVURU

Planlamış olduğunuz desteklere uzmanlar ile görüşerek başvuruda bulunabilirsiniz.

kosgeb19
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır ?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
×