E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Her geçen yıl internet kullanımının artmasıyla ve yaygınlaşmasıyla internet üzerinden satış artış göstermekte.  Özellikle de pandemi döneminde mağazaya gidip alışveriş yapmaktansa, evde, kendi bilgisayarından veya akıllı telefonundan alışveriş yapan insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. E-ticaret sitesi kurmak sizlere çok  zorlu çok büyük bir girişimmiş gibi gelebilir ama kesinlikle zor değil. İhtiyacınız olan tek şey kendinize inanmanız, biraz sabır ve öğrenme isteği.

Sanal ofis ,hazır ofis, paylaşım ofis, yasal adres uygulamaları ile şirket kurarak başlayabileceğiniz bu girişimde, uygulanacak adımları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız..

YASAL ADRES

ADIM 1-BİR SEKTÖR VE ÜRÜN BULUN

Yolun başındasınız ve bazı insanlara göre bu adımı atmak çok zordur bu durum insanın başını ağrıtır. E-ticaret sitenizin başarılı olup olmamasında doğru bir ürün ve kitle seçmenin büyük etkisi vardır.  Peki, piyasada milyonlarca farklı ürün varken neyi seçeceğinize nasıl karar vereceksiniz? Sektör, ürün ve kitle seçimi yaparken düşünmeniz gereken birkaç şey var.

1) FİYAT

Satacağınız ürünün fiyatı nedir? Eğer fiyat piyasaya göre çok düşük ise size iyi bir kazanç sağlayabilmesi zor olabilir. Ya da fiyat çok fazla yüksekse mesela 1000 TL ve üstü gibi müşteriler bu ürünü satın almadan önce ikna olabilmek için telefon da veya canlı olarak sohbet etmek istemesi çok muhtemel. Bu hizmet için fazladan zaman ve harcama yapmanız gerekir ve masrafınızı çok fazlaca katlarsınız. Birçok insan 100- 300 Türk Lirası makul fiyat olarak kabul ediliyor. Çünkü çoğu kişi bu fiyat aralığında online alışveriş yaparken tereddüt etmiyor.

2) KAR PAYI

Yaptığınız satışların size düşen payı ne kadar? İnternet üzerinden satılan ürünlerin yada hizmetlerin çoğunun kar marjı yaklaşık % 30 %35 iken sektörlere göre bu durum çok büyük farklılıklar gösterebiliyor. Buna bir örnek vermek gerekirse telefon aksesuarları genellikle % 200 ve daha fazla kar sağlarken, elektronik ürünlerin kar marjı çok daha azdır. Satış yapacağınız ürüne yada hizmete karar vermeden önce kar marjlarıyla ilgili bilgi sahibi olun. Bunun için genellikle üreticiyle doğrudan ilişki kurmak veya bir distribütörle anlaşmak faydalı olacaktır

3) YEREL OLARAK ULAŞILABİLİRLİK

Eğer bir ürün yerel marketlerde satılmıyorsa onun online satışını yapmak. Çok daha kolay olur. Çünkü insanlar, bir şeyi yakınlarda bir yerden satın alamazlarsa o ürünü satın almak için interneti tercih etmek zorunda kalırlar.

4) NAKLİYE BOYUTU

Sattığını ürünün boyutu ve ağırlığı ne kadar? Boyut olarak büyük ve ağırlığı fazla olan ürünlerin taşıma masrafı da çok fazla olur ve bu durum yapılan satışları olumsuz etkiler.

Müşterilerin birçoğu taşıma ücreti ödemek istemez, zaten hali hazırda bu hizmeti veriyor olmanızı beklerler. Bu yüzden taşıma ücreti yüksek tutarlı bir ürün satmak hiç kolay olmayabilir. Online toptan satış yapanların birçoğu bu durumun altından şu şekilde kalkıyor; taşıma ücretini sattıkları ürünün fiyatının üstüne ekliyor ve ürünün fiyatını yükseltiyorlar, böylece ”ücretsiz kargo” adı altında sunabiliyorlar. Daha küçük boyutlu ve taşıma masrafları daha az olan ürünleri satmanız daha mantıklı olabilir.

5) TUTKU

Seçtiğiniz bu sektör ne kadar ilginizi çekiyor ve heyecanlandırıyor? Bir e-ticaret sitesi kurup işinizi büyütürken bazı engeller ve hayal kırıklıkları ile karşılaşabilirsiniz. Seçtiğiniz sektöre duyduğunuz tutku böyle bir zamanda size büyük motivasyon sağlar ve yaşadığınız zorlukların üstesinden gelmenizde yardımcı olur. Hobileriniz neler? Ne yaparken eğleniyorsunuz? Ne seviyorsunuz? Resim yapmaktan mı hoşlanıyorsunuz. Çok Güzel! O zaman resimle alakalı tuval boya palet vb. ürünlerin satıldığı bir     e-ticaret sitesi kurabilirsiniz.

PAYLAŞIM OFİS

ADIM 2-KALİTELİ ÜRÜNLER TEDARİK EDEBİLECEĞİNİZ ÜRETİCİLER BULUN

Satmak istediğiniz ürünlere ve sektöre karar verdiğinize göre  şimdi sırada, üretici bulmaya geldi.     Bu konuda dikkat

etmeniz gereken en önemli şey satacağınız ürünleri direkt olarak üreticiden temin etmenizdir. Ancak bu şekilde müşterilerinize uygun ve sektörde bulunan diğer rekabetçilere karşı bir fiyat sunabilirsiniz.

ADIM 3-WEBSİTESİ KURUN

Satacağınız ürün ve sektör belli oldu, çalışabileceğiniz kaliteli ürünler sunan birkaç üretici de buldunuz, şimdi sırada ne var? Web sitesi kurmak ve işletmek. E-ticaret platformu sitenizin ürünler, kategoriler, satın alma ve gereken diğer bütün işleri yönetir. Bir platform seçmek birçok yeni girişimci için büyük bir uğraş olabilir.  Bir an önce ve olabildiğince kolay bir şekilde işe başlamak istiyorsanız anahtar teslim bir e-ticaret platformu seçin. Aylık 100TL ila 200 TL arasında ödemelerle bu tarz bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. Site üzerinde değişiklik yapmak isterseniz bu çok kısıtlı olabilir. Sitenizin üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak istiyorsanız WordPress gibi açık kaynak kodlu yazılımları tercih etmelisiniz.

web sitesi kurun

Domain Adı ve Hosting: WordPress veya başka bir açık kaynaklı platform kullanmayı düşünenler için adım adım gidersek; her internet sitesinin, markası için bir domain ismine ve hosting hizmetine( sitenin barındığı yer ) ihtiyacı vardır. Bunun yanında, e-ticaret sitelerinin ayrıca SSL Sertifikası (güvenli soket katmanı) denilen, kredi kartı bilgileri vb. özel bilgileri şifreleyen bir sertifikaya da ihtiyacı vardır. Domain adı, hosting hesabı ve SSL Sertifikası alma işlemlerini en kolay şekilde tamamlamanız için birçok yerli ve yabancı hosting firmaları bulunmaktadır. Bunlar ulaşmak için Google’da “hosting firmaları” anahtar kelimesiyle arama yapmanız yeterli olacaktır.

Logolar Ve Web Tasarımı: ThemeForest gibi online marketler binlerce farklı tasarım şablonu diğer bir adıyla tema sunuyor. Bu tasarımların çoğu mobil telefonlara uygun. Fiyatları da oldukça cazip, sadece 50 ila 100 dolar arasında fiyat değişmektedir. Logo pazarlama ve markalaşma süreciniz için çok önemlidir.Bu süreci çok iyi yönetmelisiniz çok fazla bi

lginiz yoksa bu konuyla alakalı profesyonel destek alabilirsiniz. Logonuzu yada web sitenizi tasarlarken özellikle istediğiniz tasarıma dair detaylı yönlendirmeler verdiğinizde çok iyi kalitede sonuç alabilirsiniz. Logonuz ve web siteniz sizin yünüz olacağı için bu konuda çok titiz çok dikkatli davranmalısınız.

E-ticaret Sektörüyle Alakalı Birkaç Ufak İpucu

SİTENİZİN TASARIMINA ÖZEN GÖSTERİN; Web siteniz, sitenize gelen her potansiyel müşterinin satın alma davranışını doğrudan etkilemektedir.

sitenizi oluşturun

 SİTENİZİ MUTLAKA MOBİL UYUMLU HALE GETİRİN; Müşteri trafiğinizin yaklaşık %70’İ mobil üzerinden gelecektir. Bu oranın gelecek yıllarda daha da artması beklenmektedir.

SİTENİZİ GÜNCEL TUTMAYA ÇALIŞIN; Yeni ürünler ekleyin ya da web sitenize uygun içerikler yayınlayın.

SATTIĞINIZ ÜRÜNLERİN FOTOGRAFLARININ YÜKSEK KALİTEDE OLMASINA ÖZEN GÖSTERİN; Müşterilerin ne aldıklarını çok net ve farklı açılardan görebilmelerini sağlayın.

SOSYAL MEDYA PLATFORMLARINI(FACEBOOK, İNSTAGRAM, TWİTTER)AKTİK OLARAK KULLANIN; Buralarda yarışmalar ve kampanyalar düzenleyerek daha çok kişiye ulaşın

MÜŞTERİLERİNİZİN SİZDEN SATIN ALDIĞI ÜRÜN YA DA HİZMET HAKKINDA YORUM YAPMASINA VE PUANLAMASINA OLANAK SAĞLAYIN; İnsanların bir ürünü satın almalarını etkileyen faktörlerin başında, ürünü daha önce satın alan ve kullanan kişilerin yorumları ve değerlendirmeleri bulunur

İNSANLARIN SİZE KOLAY ULAŞMASINA OLANAK SAĞLAYIN; Web sitenizde müşteri hizmetleri sayfası mutlaka bulunsun

MÜŞTERİLERİNİZE KÜÇÜK TATLI SÜPRİZLER YAPIN; Ürünleri gönderirken yanında minik bir şekerleme de göndermeniz müşterileriniz üzerinde büyük bir etki bırakabilir

SİZDEN ÜRÜN ALAN MÜŞTERİLERİNİZE ALDIĞI ÜRÜN İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME YAPIP TAVSİYELERDE BULUNUN; Sizden ürün alan müşterilere ürünle alakalı kullanımı ile alakalı bilgi verip müşterinizin kendini değerli hissetmesini sağlamalısınız.

SANAL OFİS

Artık harekete geçme ve öğrendiğiniz şeyleri uygulama vakti. Edinilen bu bilgilerle başarmayı amaçlayarak, donanmış olarak kendi e-ticaret sitenizi kurmak için gereken her şeye sahipsiniz. Unutmayın, internetteki rekabet her yıl daha da büyüyor. Şu an, işe koyulmak ve e-ticaret dünyasına adım atmak için en iyi zaman. E-Ticaret yaparken sitenizde müşterilerinizin size ulaşabileceği bir adres ve telefon bilgisi gerekmektedir. İllaki sabit bir yerde ofis açmak zorunda değilsiniz .Sanal ofis hazır ofis uygulamalarından yararlanarak , prestijli bir lokasyon da çok düşük maliyetler ile ofis kiralayabilirsiniz.

Sanal ofis kiralamak maliyetler konusunda size yardımcı olurken ,  işinize profesyonellik katacak . Şirketinizin prestijli bir yasal adres , telefonlarınızı cevaplayacak profesyonel sekreterler ,gelen giden tüm kargolarınız takibini yapacak elemanlar ve siz müşteri görüşmelerinizi kurumsal toplantı salonlarında gerçekleştirebileceksiniz.

Ofisweb Kozyatağı lokasyonun da size en uygun ,en profesyonel  ve en ekonomik ofis hizmetini sunmaya hazır .

Sanal ofislerde gerçek çözümler ile bulaşmak üzere …

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

E-Ticaret Nasıl Yapılır?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
×